Matcha je zdravý zelený prášok, ktorý vás dostane do pohody 5/5 (1)

Po vode je čaj druhým najpopulárnejším nápojom na svete. Starí Číňania ho pili už pred tisíckami rokov, postupne sa z Ázie rozšíril do celého sveta. Dnes si už mnoho ľudí nevie predstaviť svoj deň bez šálky obľúbeného čaju. Zelený, silný čierny, oolong alebo voňavý biely. Každý si nájde ten svoj.

Čoraz populárnejším sa stáva zelený čaj matcha, s ktorým sa stretávame najčastejšie v podobe sýtozeleného jemnučkého prášku. Tento mletý zázrak pochádza z Japonska a vyhľadávaný je predovšetkým pre svoje zdraviu prospešné účinky.

Základné informácie a účinky

V krajine vychádzajúceho slnka sa pitie tohto zeleného čaju neodmysliteľne spája s budhistickými obradmi. Jeho pestovanie a zber sú tiež silne ritualizovanými udalosťami. Predtým než sa matcha stane zeleným práškom prejde si dlhým procesom.

Niekoľko týždňov pred zberom sú čajovníkové kry zahalené plachtou, ktorá bráni priamemu slnečnému žiareniu. To sa odrazí na vyšších hodnotách chlorofylu v listoch, dochádza v nich tiež k produkcii aminokyselín. Potom prichádza zber. Prebieha ručne a vyberajú sa iba lístky najvyššej kvality, ktoré sú následne usušené a zbavené žiliek a stoniek. Na záver sa melú na žulových kameňoch a výsledkom je známe “zelené kakao”.

Účinky

V porovnaní s inými zelenými čajmi obsahuje matcha podstatne viac živín. Týka sa to predovšetkým silných antioxidantov s názvom polyfenoly. Práve obsah týchto a ďalších prospešných látok robí z matche elixír zdravia.

Stres, depresia a zlé myšlienky – to sú mátohy, s ktorými vie matcha zatočiť. Zvyšuje celkovú duševnú pohodu človeka, zlepšuje náladu a pomáha prinavrátiť životný optimizmus. S vypitím šálky pocítite aj nával fyzickej a duševnej energie, podobne ako po konzumácií kávy (avšak bez negatívnych účinkov kofeínu).

Tento zelený čaj je aj účinným bojovníkom proti rakovine. Bojuje s voľnými radikálmi a tým pôsobí preventívne proti nádorovým ochoreniam. Chráni tiež srdce, nakoľko pomáha znižovať hodnoty cholesterolu a upravuje krvný tlak. Pravidelným pitím posilňujete svoj imunitný systém.

Na dôvažok vám matcha môže pomôcť schudnúť. Pomáha normalizovať hodnoty cukru v krvi a zrýchľuje metabolizmus. Vaše telo tak efektívnejšie dokáže bojovať proti nadbytočnému tuku.

Vedľajšie účinky

Ako pri takmer všetkom, aj ku konzumácií čaju matcha je potrebné pristupovať s rozumom a mierou. Vedľajšie účinky dokumentované nie sú, nadmerné pitie však so sebou môže niesť riziká. Hlavným dôvodom je obsah kofeínu v tomto čaji, ktorého nadbytok človeku škodí.

Ak teda na sebe pozorujete príznaky ako podráždenosť, neubúdajúci stres, bolesť hlavy, hnačka či nespavosť, mali by ste príjem matche obmedziť.

Dostupnosť a dávkovanie

Matcha je prášok, ktorý sa zalieva a pije ako klasický zelený čaj. Vďaka jeho konzistencii ho však možno nájsť v rôznych podobách. Kto by po tom veľmi túžil, dá sa zohnať aj matcha zmrzlina, zákusky či želatína. Najvýraznejšie sa však zdravotné benefity prejavia pri jeho prirodzenom a pravidelnom pití zo šálky.

Denne sa odporúča vypiť jednu, maximálne dve šálky tohto čaju, čo zodpovedá zhruba dvom až štyrom gramom. Menej je však niekedy viac a preto by ste matchu nemali piť častejšie než päťkrát týždenne.

Kde kúpim matcha prášok?

Kúpiť matchu

Hodnotiť článok

Post Author: Michal

Leave a Reply

Prosím pridajte komentár

  Subscribe  
Notify of