Ginko biloba – živá fosília so zázračnými účinkami 5/5 (1)

Ginko dvojlaločné je jediným žijúcim zástupcom taxonomickej triedy gínk. O to vzácnejšia a vyhľadávanejšia je táto rastlina. Exempláre sa môžu dožiť aj niekoľko tisíc rokov a sú známe svojou húževnatosťou. Zberajú sa najmä listy a semená rastliny, ktoré majú stabilné zázemie v tradičnej medicíne predovšetkým ďalekovýchodných národov. Pre svoje širokospektrálne pozitívne účinky na zdravie človeka je ginko biloba nazývané aj všeliekom.

Základné informácie a zaujímavosti

Tento strom je jednou z tzv. živých fosílií, teda organizmov, ktoré vznikli už pred miliónmi rokov a do dnešného dňa sa zmenili len minimálne. Najstaršie stopy po rastline vedú až do obdobia prvohôr.  V minulosti rástlo ginko okrem Ázie aj na území dnešnej Severnej Ameriky a Európy, dnes ho voľne v prírode nájdeme iba v malej oblasti v Číne. Na Slovensku je vysadených viacero chránených stromov.

V tradičnej medicíne ázijských krajín (predovšetkým Číny a Japonska) sa rastlina využíva už dlhé stáročia a teší sa tu veľkej úcte. Ku kultu ginka prispela aj skutočnosť, že po zhodení atómovej bomby na Hirošimu prežilo v okruhu 2 kilometrov od epicentra výbuchu až šesť stromov – ako jedny z mála živých vecí. Tieto exempláre rastú dodnes. Ginko je oficiálnym stromom Tokia a jeho list je symbolom mesta.

Účinky

Najdôležitejšími účinnými látkami obsiahnutými vo výťažkoch ginka dvojlaločného sú ginkolidy, bilobalidy, flavoidy a organické kyseliny (predovšetkým 6-hydroxykynurenová a L-askorbová).

Prípravky s obsahom ginka zlepšujú krvný obeh a zdravie ciev, čím napomáhajú prekrveniu končatín a buniek, pôsobia preventívne proti vzniku krvných zrazenín a chránia pred infarktom myokardu a mozgovými príhodami. Majú výrazné antioxidačné účinky, čiže zachytávajú voľné radikály v tele. Rovnako pomáhajú mozgovej činnosti, zlepšujú pamäť, odstraňujú stres a úzkosť a celkovo prispievajú k duševnej pohode.

Doplnky výživy s ginkom zvyknú užívať aj ľudia trpiaci chronickými bolesťami hlavy a únavou, depresiami, hučaním v ušiach (tinitus), Alzheimerovou chorobou, prípadne dlhodobým zhoršením pamäti. Účinný extrakt z rastliny stimuluje psychickú výbavu človeka, osviežuje ho a dodáva mu energiu.

Tradičná čínska medicína používa výťažok z ginka aj pri liečbe dýchacích ciest a astmy.

Vedľajšie účinky

V ojedinelých prípadoch (najmä pri nesprávnom dávkovaní, resp. precitlivenosti na účinné látky) môže užívanie extraktov z rastliny spôsobiť nepokoj a podráždenie, bolesti hlavy, hnačky, nevoľnosť a zvracanie. Užívanie prípravkov s obsahom ginka sa vo všeobecnosti neodporúča ľuďom, ktorí užívajú lieky proti zrážanlivosti krvi.

Dostupnosť a dávkovanie

Dnes sa dajú nájsť rôzne doplnky výživy s obsahom ginka, populárne sú predovšetkým rôzne tabletky a kapsuly, dostať aj čaj s extraktom z listov tejto rastliny.

Pri dávkovaní je vždy potrebné riadiť sa príbalovým letákom, resp. odporúčaním lekára. Prípravky s obsahom ginka sa najčastejšie zvyknú užívať v dvoch alebo troch denných látkach.

Pozorovateľné účinky a zlepšenie kognitívnych funkcii človeka sa zvyknú dostaviť pri dlhodobom a pravidelnom užívaní.

Ginko obsahuje aj produkt Brainactive, ktorý je určený na zlepšenie pamäte, lepšiu koncentráciu a mentálnu výkonnosť,… ak sa chcete dozvedieť viac o tomto produkte prečítajte si túto recenziu. 

 

Hodnotiť článok

Post Author: Michal

Prosím pridajte komentár