Ako poraziť problémy 5/5 (1)

Ako definovať niečo čomu hovoríme problém?

Na internete som našiel takúto definíciu: Termín problém označuje také podmienky, alebo situáciu či stav, ktorý je nevyriešený, alebo nechcený, alebo nežiadúci. Problém zvyčajne vyžaduje nejaké riešenie. V takom prípade je nutné pochopiť najdôležitejšie aspekty daného stavu, lebo len tak možno nájsť spôsob riešenia problému”

Ja si problémy predstavujem ako démonov. Ak ste v živote videli aspoň jeden z hororov na tému duchovenstva a démonológie, alebo ak nie horor tak nejaký dokument. Čo živý démonov? Strach. Beznádej. Nepokoj. Myšlienky ktoré ich udržujú pri živote. A tak isto je to s problémami.

Ako vzniká problém

Niekedy a to vo väčšine prípadov si ani nevšimnete, že do vášho života vstupuje nejaký problém. Či už v rodine, financiách, alebo zdravotný problém.

V zásade problémy do nášho života vstupujú dvoma spôsobmi:

Zlými rozhodnutiami

"Nápisy Áno, Nie"

Problémy, či už si to priznáte, alebo nie sú výsledkom vašich rozhodnutí. Vášho myslenia a postoja ku vašemu životu. Povedal by som, že až 90% problémov si spôsobujete sami.

Ide o proces zlých rozhodnutí. Napr. chcete mať pekné vianoce, ale nevychádzajú vám peniaze tak si zoberiete pôžičku. Po pár mesiacoch zistíte,že vám tých 50 alebo 100 eur, ktoré dáte na splátky úveru na konci mesiaca chýbajú.

A tu začne váš problém s financiami. Zo začiatku je malý ale ako je možné vidieť vo veľa prípadoch, ak nieste finančne gramotný (čo nie je na Slovensku veľké percento ľudí), takýto malý problém môže prerásť do obludných rozmerov.

Napriek tomu, že si ste vedomý dopadu alkoholu a cigariet či iných drog na vaše zdravie nedokážete s tým prestať.

Koľkokrát v živote som počul frázy typu: “aspoň viem na čo zomriem”, alebo “mám to pod kontrolou”. Takto môžete žiť kľudne aj 50 rokov, ale len do chvíle keď sa neobjaví zdravotná komplikácia.

Vonkajšími vplyvmi

Pochopiteľne, problémy môžu prísť aj z vonkajšieho prostredia. Zmenia sa zákony, príde finančná kríza. Následne vás vyhodia z práce a po dvoch mesiacoch pocítite deficit vo vašom rodinnom rozpočte.

Nemusíte ani piť či požívať alkoholické nápoje. Ale aj tak sa vo vašom tele objaví nádor alebo ochorenie pľúc.

V takýchto prípadoch sa do našich myšlienok vkrádajú otázky. Prečo nastal takýto problém? Ako vznikol? Ako to mohlo zájsť až tak ďaleko?

Bohužiaľ už odmalička sme vychovávaný v “dogme urgencie”. To znamená, že problémy začnete riešiť až keď to je nevyhnutné a problém vám prerástol cez hlavu. Až vtedy si všimnete, že máte dlhy v banke u priateľov, rodičov.

Až vtedy keď mávate časté bolesti hlavy, neutíchajúci kašeľ sa začnete zaujímať o zdravotný stav vášho tela. Doposiaľ nebolo potrebné starať sa o telo, ktoré vám je domovom po celý váš život.

Čiže problém vzniká vtedy ak sa neviete zastaviť. Ste v kolobehu denného stereotypu. Nemáte čas venovať sa sebe svojmu životu, svojmu telu, svojej duši. Nevnímate čo vám vaše vyššie JA, boh, vesmír chce naznačiť, povedať.

Budík>škola>úlohy>poriadok v izbe> krátky pokec s rodičmi> pc hry či internet> stretávka s kamarátmi> možno pivo alebo iné drogy> sprcha> spánok. 

Budík>raňajky> odvoz detí do školy či škôlky> práca> stres> koniec pracovnej doby> nákup> príchod pre deti> krátky pokec s deťmi> varenie, obed či desiata> stres kde sú vaše deti tak dlho> večera> spánok.

Takto vyzerá ( s rôznymi obmenami) denný režim väčšiny ľudí na planéte Zem.

Kde v tomto režime vidíme čas pre seba? Čas v ktorom sa zastavíme a popremýšľame ( meditujeme) o našom živote ako celku.

Večer pred spaním? Kedy, ako som písal v článku o nespavosti, má telo a myseľ relaxovať a pripravovať sa na pokojný a plnohodnotný spánok.

To nieje absolútne vhodný na čas na premýšľanie o našom dni či životnom smerovaní.

Ako objaviť začínajúci problém

"Meditujúca osoba"

Meditujte

Je potrebné si nájsť aspoň pol hodinky denne po práci a zavrieť sa do tichej miestnosti, pustiť si svoju obľúbenú muziku či meditačnú mantru a zastaviť sled vašich myšlienok.

Meditácia vám pomôže pozrieť sa na problém z inej perspektívy a pomôže vám správne sa rozhodnúť (hlavne bez zbytočných emócií), ako budete daný problém riešiť.

Zamyslite sa nad smerovaní a následkami vašich rozhodnutí. Vnímajte čo vám vaše Ja chce povedať. Váš vnútorný hlas vie vždy čo je pre vás najlepšie.

Prijmite kritiku

Počúvajte kritiku okolia. V dnešnej dobe kde ego ovláda 90% ľudí na planéte je ťažké prijať kritiku.

Ja že som urobil zlé finančné rozhodnutie? Pozri sa na seba, aké máš staré auto. Fasádu domu neupravenú a na záhrade “iba” jeden trpaslík, ako si dovoľuješ mňa (moje EGO) kritizovať.

Mám prestať fajčiť lebo kašlem? A čo teba je po mojom zdraví. JA (moje EGO) sa cítim dobre to že som mal trochu horšie výsledky ešte nič neznamená. Pokojne môžem fajčiť ďalej.

Oslobodte sa od svojho ega a prijmite kritiku. Zamyslite sa nad ňou a aspoň na chvíľu ju označte ako pomoc. Pomoc od ľudí, ktorým na vás záleží a, ktorý  vidia niečo čo vaše ego nie.

Vo veľa prípadoch sú to ľudia, ktorý si podobnými problémami prešli sami. Oni nemali nikoho, kto by ich skritizoval a tak sa problémy zväčšovali až kým narástli do kritického (urgentného) stavu.

Teraz to vidia a chcú vám pomôcť. Radím vám túto pomoc (kritiku) prijmite.

Aj v mojom živote som urobil veľa chýb, ktoré som si neuvedomoval aj napriek kritike prichádzajúcej od najbližších. Dosiahlo to k bodu kde som pristihol svoju mysle ako ňou prechádzajú sebadeštruktívne myšlienky.

Riešenie problémov

"Svetlá žiarovka v kope tmavých žiaroviek"

Základná a najdôležitejšia otázka je ako ten ktorý problém vyriešim. Ako som písal vyššie problémy sú ako démoni, ktorých živíme v našich myšlienkach.

“Ak neustále myslíte na problém v tej istej úrovni myslenia na akej vzniká nikdy nezmizne.”

To znamená že vy problém musíte riešiť na úrovni kde už neexistuje. Ide to aby ste ho neživili. Tým že na problém budete myslieť dňom i nocou sa nevyrieši.

Jedine čo tým získate je, že ho nafúknete ako bublinu, necháte ho aby ovládol vašu myseľ a telo. Prestanete sa sústrediť na to čo chcete a začnete sa sústrediť na to čo vo svojom živote nechcete.

A ako je dnes už známe to načo myslíte sa vám splní. Vesmírne zákony fungujú. A fungujú stále. Ony nerozlišujú dobré od zlého. Splnia vám všetko na čo myslíte a to aj v prípade problémov.

Porazte problémy

Ak chcete problém poraziť musíte začať od myšlienky. Pretože najprv je myšlienka až potom je slovo a nakoniec čin.

Takže prestante riešiť problém na úrovni kde vzniká a začnite ho riešiť na úrovni kde už nieje. Preneste sa do “budúcnosti” kde ten problém už neexistuje. Vymažte ho zo svojho života. Naozaj to funguje!

Nemyslite na problémy 24 hodín denne. Takto nezmiznú. Nechajte ich zmiznúť hneď teraz! Riešte ich. Snažte sa vyliečiť, zaplaťte všetky dlhy, ale nenechajte sa tým ovládnuť. Život je príliš krásny a krátky na to aby sme si ho nechali ovládať problémami.

Zmierte sa s problémami

Problémy tu budú vždy či už väčšie alebo menšie ide len o náš uhol pohľadu.

Niekto havaruje a rozbije si auto. Hneď ho prepadne strach. Vynoria sa otázky typu: “Ako pôjdem do práce?” , “Kto odnesie ráno deti do školy?” , “Kde zoberiem peniaze na nové auto?”, “Čo mi na to povie manžel/manželka?”.

Iný si uvedomí, že problémy prídu, ale zase odídu. A povie si: “Prekonali sme už mnoho, prekonáme aj toto”. Problémy , ktoré v tom momente naberali na intenzite zrazu stíchnu.

Príde čas kedy sa k nim dostanem. Momentálne je potrebné vyriešiť nehodu, potom príde rad na ostatné.

Len si spomente, koľko krát v živote ste čelili nejakému problému. A koľko krát sa vyriešil a možno ani sami neviete ako.

Problémy prídu a znova odídu. Neživte ich viac ako je to potrebné. Tým nechcem povedať aby vám boli ľahostajné. Problémy treba riešiť, ale nevenujte im viac pozornosti ako si zaslúžia.

Uvidíte oni časom zmiznú.

Záver

Tento článok je úvod do sveta problémov. Nakoľko sú problémy najčastejšou príčinou psychickej nepohody, venoval som im samostatnú stránku, kde budem publikovať jednotlivé nazvime to druhy problémov. Budem veľmi vďačný ak napíšete svoj postoj ku problémom a možno nejaké rady či typy k tejto téme.

Hodnotiť článok

Post Author: Michal

Prosím pridajte komentár