4 zázračné potraviny na zlepšenie pamäti 5/5 (2)

Rýchly test – vymenujte všetky vybrané slová po b! Byľ, bylina, bystrý… a tak ďalej. Predsa, od základnej školy uplynul už nejaký ten čas, kto si to má všetko pamätať? A aj keď vybrané slová zrejme od vás nikto nebude vyžadovať, problém spomenúť si môže nastať aj v inom prípade. Zabudnete na výročie, PIN kód, poliať kvety. Ak sa to stáva zriedkavo, nemusí to nič znamenať. V prípade, že sa to opakuje častejšie, je potrebné niečo s tým robiť.

Zabúdanie je prirodzené a pomaličky prichádza s vekom. Horšie je, ak ho u seba pozorujete už v mladšom veku, prípadne vo zvýšenej miere. Väčšinou je to spôsobené nesprávnou životosprávou, teda nedostatkom spánku, neadekvátnou stravou, nedostatkom pohybu a naopak, návalom stresu. Našťastie sa s tým dá bojovať – prečítajte si napríklad zopár všeobecných tipov, ako si zlepšiť pamäť.

Dnes sa bližšie pozrieme na niektoré výnimočné potraviny a doplnky výživy, pomocou ktorých dokážete so zabúdaním poriadne zatočiť.

Ginko dvojlaločné

ginko biloba
Listy ginko dvojlaločné(ginko biloba)

Ginko dvojlaločné (lat. gingko biloba) je jediným žijúcim zástupcom oddelenia ginkorastov. Patrí medzi najodolnejšie rastliny, dokáže si poradiť aj so silne znečisteným vzduchom, toxínmi, plesňami a po atómových útokoch v Japonsku išlo o prvý strom, ktorému na danom území opäť začali rásť listy. K unikátnosti ho však predurčuje najmä komplex účinných látok v ňom obsiahnutých.

Vďaka svojim účinkom na ľudské zdravie je ginko nazývané aj zázračnou rastlinou. Listy a semená pozitívne vplývajú na cirkuláciu krvi a jej okysličenie. Ginko pomáha prechádzať infarktu a mozgovej príhode, chráni bunky a má antibakteriálne účinky. Okrem toho dokáže potlačiť únavu, stimuluje a celkovo blahodárne pôsobí na mozgové bunky, čím prispieva aj k zlepšeniu pamäte a ďalších mentálnych procesov.

Lecitín

lecitín
Vaječný žĺtok obsahuje lecitín.

Ďalším šikovným pomocníkom v boji proti zabúdaniu je lecitín. Zjednodušene povedané ide o tukovitú látku, ktorá viaže fosfor v bunkách organizmu. Telo si ho vie vyprodukovať samo, za bežných podmienok teda nie je potrebné jeho príjem nejako extra sledovať. Odporúča sa to však u ľudí, ktorí ťažko fyzicky a psychicky pracujú, resp. majú problémy s pamäťou a koncentráciou. Lecitín sa nachádza napríklad v sóji, vaječných žĺtkoch, kvalitných rastlinných olejoch či kapuste.

Táto látka je efektívnym bojovníkom proti tukovým usadeninám a vysokému cholesterolu. Chráni pečeň, pomáha pri prevencii žlčových kameňov, dodáva kvalitu vlasom, nechtom a koži. V mozgu sa aktivizuje pri zlepšovaní koncentrácie a tak pomáha pri učení a rozpamätávaní sa. Rovnako potláča príznaky Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby.

Rybí olej

http://

rybí tuk
Rybí tuk v kapsuliach

O rybách toho už bolo popísané, snáď každému je jasné, že ich pravidelná (no rozumná) konzumácia má pre zdravie pozitívne účinky. Nevonia to, sem-tam ani nechutí, no nepochybne prospieva. To platí aj pre olej, ktorý sa získava z tkanív tučných rýb. Je bohatý na omega-3 mastné kyseliny, rovnako tiež obsahuje vitamíny A a D. Ak pravidelne konzumujete rybie konzervy, jeho príjem pravdepodobne nemusíte substituovať, predáva sa však aj ako doplnok výživy.

Rybí olej je taký všeliek – pomáha znižovať vysoký cholesterol či krvný tlak, posilňuje kardiovaskulárny systém a pôsobí preventívne proti jeho ochoreniam. Okrem toho má pozitívny vplyv na trávenie a zdravú stolicu. Posilňuje kosti a kĺby, dodáva lesk vlasom. Neoceniteľne sú jeho účinky na mentálne kapacity človeka, nakoľko potláča úzkosť, stres a depresiu, podporuje tvorbu hormónu dobrej nálady – serotonínu, rovnako zlepšuje pamäť a koncentráciu.

Zelený čaj matcha

Zelený čaj matcha
Zelený čaj matcha

Matcha je špeciálny japonský mletý čaj. Ide o žltozelený prášok, ktorý sa zmieša s vodou, až vznikne nápoj s výraznou vôňou a bohatou chuťou. V porovnaní so zeleným čajom obsahuje niekoľkonásobne vyššiu koncentráciu antioxidantov, vitamínov a minerálov. Na Ďalekom východe sú jeho blahodárne účinky známe už od dávnych čias, dnes ho nájdete dokonca aj vo forme zmrzliny či cukroviniek.

Čaj matcha je vyhľadávaný predovšetkým kvôli svojim podporným účinkom na imunitu, chráni bunky a pomáha telo detoxikovať. Napomáha tráveniu a znižuje vysoký cholesterol, čiže ho pijú aj ľudia, ktorí chcú schudnúť. Omladzuje nielen telo, ale aj mozog – nervový systém upokojuje a pomáha jeho regenerácii, bojuje proti únave, zlepšuje náladu, podporuje pamäť, sústredenie sa a ďalšie kognitívne funkcie.

Rada na záver

Zatiaľčo konzumácia zdraviu prospešných potravín je chvályhodná, dlhodobé účinky však dosiahnete iba v súčinnosti s ďalšími zásadami správnej životosprávy. Dbajte na dostatok spánku a pohybu na čerstvom vzduchu, obmedzte príjem škodlivín (predovšetkým alkoholu a nikotínu) a snažte sa vyhýbať stresu. Nielen váš mozog, ale aj celý váš organizmus sa vám poďakujú!

 

Hodnotiť článok

Post Author: Michal

Prosím pridajte komentár